Varšuva abejinga

Iškilmingas Seimo posėdis šalia parlamento rūmų liepsnojant atminimo laužui.   Irmanto Gelūno nuotr.

Ar kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus nuogąstavimai dėl blogėjančių santykių su Lenkija pagrįsti? Šis klausimas kilo Lietuvai rengiantis Sausio 13-osios minėjimui. Už šalies užsienio politiką atsakingi pareigūnai buvo suglumę, kad Varšuva nereagavo į kvietimus dalyvauti Lietuvai svarbiuose Sausio 13-osios dvidešimtmečiui skirtuose renginiuose. Seimo pirmininkės Irenos Degutienės vardu kvietimai buvo išsiųsti Lenkijos parlamento ir Senato vadovams. Bet iš Varšuvos negauta atsakymo.  Lenkijos prezidento kanceliarija pareiškė, kad šalies vadovas Bronislavas Komorovskis į Vilnių neatvyks.

Seimo Užsienio reikalų komiteto vicepirmininkas Justinas Karosas mano, kad nereagavimas į kvietimą yra keistas ir galbūt parodo blogėjančius santykius. Pasak Seimo Užsienio reikalų komiteto vadovo Emanuelio Zingerio, „lenkai yra lietuvių kovų už laisvę broliai, o Sausio 13-oji Lietuvai yra vos ne antra pagal svarbumą data po Žalgirio mūšio“, todėl „lenkų dalyvavimas šiuose renginiuose būtų ne tik logiškas, bet ir istoriškai pagrįstas“.

Lenkijos dienraštis „Rzeczpospolita“ rašo, kad Lenkija nesiųs aukšto lygio delegacijos į Sausio 13-osios įvykių minėjimą Vilniuje, taip parodydama poziciją dėl lenkų tautinės mažumos padėties.

Lenkijos Seimo Užsienio reikalų komisijos pirmininko pavaduotojas Robertas Tyškievičius tikina, kad „šalta ir santūri Lenkijos reakcija – tai atsakymas į paskutiniojo meto Vilniaus politiką lenkų mažumos Lietuvoje atžvilgiu“.

Į Vilnių neatvyks ir Lenkijos Senato pirmininkas Bogdanas Borusievičius, kurį prieš ketverius metus Lietuvos prezidentas apdovanojo aukštu valstybiniu apdovanojimu už Lietuvos nepriklausomybės siekių rėmimą.

Parengta pagal ELTĄ